Záchvatové prejedanie: Prečo je rizikové v kontexte obezity?

publikované , aktualizované 29. 2. 2024

Možno si to úplne nemyslíte, ale emócie a prejedanie spolu veľmi úzko súvisia. V prípade, že sa tento problém včas nerieši, môže hroziť dokonca obezita. Môžu sa za týmto javom skrývať psychické choroby? A ako sa z kolobehu sebadeštrukcie konečne vymaniť?

Stres je bežnou súčasťou života a nedá sa mu stopercentne vyhnúť. Z toho dôvodu je veľmi dôležité, aby sme si dokázali osvojiť zdravé kompenzačné mechanizmy, vďaka ktorým sa dokážeme vhodným spôsobom uvoľniť. Bohužiaľ, mnoho ľudí oveľa častejšie volí tie vyložene nezdravé, ku ktorým patrí napríklad fajčenie a pitie alkoholu. A potom je tu ešte ďalšia skupina, ktorá sa dopúšťa takzvaného záchvatovitého (alebo aj emočného) prejedania.

Prečítajte si: Aké sú rizikové faktory pre vznik obezity?

Problém spočíva v tom, že nielen, že časté a nadmerné hodovanie podporuje zvýšenie cholesterolu, ale tiež sa môže zvýšiť riziko cukrovky a ďalších chronických ochorení, ktoré môžu mať negatívny vplyv na kvalitu a dĺžku nášho života. A to vôbec nespomíname problémy so sebavedomím.

Čo by sme teda mali o probléme zvanom emočné a záchvatovité prejedanie, ešte v kontexte so vznikom obezity, vedieť?

Príznaky nezdravého prejedania

Příznaky přejídání

Šéf na vás bol nepríjemný v práci? Pohádali ste sa s náprotivkom a nehovoríte spolu? Cítite sa sami a nič vo vašich očiach nemá cenu? To sa občas stáva snáď každému z nás. Pokiaľ ale v každej takej chvíli siahate po sladkostiach, nezdravých potravinách a nápojoch a po ďalších maškrtách, ktoré máte radi, možno by ste mali zbystriť. Tým skôr, pokiaľ sa po skončení konzumácie jednej hneď presuniete k ďalšej.

Ide o poruchu stravovania?

Aj keď je emočné prejedanie spojené s psychickým stavom, v ktorom sa práve nachádzame, nepovažuje sa za poruchu príjmu potravy. Nedá sa ale vylúčiť, že na základe narušeného vzťahu k jedlu v budúcnosti u rovnakého človeka nevznikne nejaký iný problém, ktorý by už poruchou príjmu potravy mohol byť.

Hlavné príčiny záchvatovitého prejedania

Záchvatové prejedanie: Prečo je rizikové v kontexte obezity?
Fat woman hands against high calorie food. Overweight female person at the table with junk dinner, obesity problem, unhealthy nutrition

Ako už bolo povedané, najväčší vplyv na tento problém má predovšetkým pociťovaná úroveň stresu, ktorá sa môže chronicky udržovať na vysokých hodnotách.

Problémy môže spôsobiť:

  • Nevyhovujúce pracovné prostredie
  • Finančná tieseň
  • Problém vo vzťahoch
  • Zdravotný stav

Emočné prejedanie sa potom môže o niečo častejšie vyskytovať aj u ľudí, ktorí majú historicky skúsenosť s drastickými diétami.

Ako s tým súvisí psychika?

Ten, kto má problémy s emočným prejedaním, môže mať problémy slovami vyjadriť svoje vnútorné pocity a procesy, ktoré sa v ňom odohrávajú. Tiež ale môžete byť sami vnútorne zmätení z toho, že neviete, čo presne prežívate. Rizikom je aj neschopnosť kontroly vlastných emócií.

Prečo to riešiť

proč řešit emoční přejídání

Prejedanie tohto typu by sa malo určite riešiť čo najskôr, pretože technicky vzaté k nemu začnete pristupovať automaticky a už o svojom zvyku nebudete v budúcnosti ani premýšľať. Čím viac jedla týmto spôsobom prijmete, tým horšie.

Prejedanie nielen zo stresu a ako ho poraziť

Vzhľadom na to, že si chronickí prejedači často neuvedomujú, že toho je príliš veľa, je celkom možné, že prvotný impulz príde od niekoho iného, ​​kto si nezvyklé správanie všimne.

V prípade, že chcete dostať tento problém pod kontrolu, skúste sa pri každej ceste do chladničky alebo do špajze zamyslieť nad tým, či máte naozaj hlad, chuť na niečo alebo ide o spôsob, ako sa snažíte uniknúť pred nepríjemnými pocitmi. Pokiaľ ide o posledný variant, skúste tieto pocity identifikovať. Dovoľte si ich prežiť a skúste potom zamerať svoju pozornosť inam. (Dobre vám môže urobiť napríklad svižnejšia prechádzka do najbližšieho parku.)

Tiež môže pomôcť:

  • Vedenie stravovacieho denníka , do ktorého budete zapisovať svoje pocity a to, čo ste v ten deň vypili a zjedli
  • Porozprávať sa o tom s niekým (pokojne môže ísť napríklad o skúseného psychoterapeuta)
  • Keď doma nebudete mať potraviny, ktoré vás budú zvádzať k záchvatovým nájazdom na chladničku
  • Keď budete chodiť nakupovať sýti
  • Keď si domov prinesiete zdravšie a diétnejšie potraviny (napríklad nakrájaná čerstvá zelenina môže byť skvelá s ochuteným dipom)

Aj keď to nie je ľahká cesta, uvidíte, že pokiaľ sa do toho opriete, malo by sa vám podariť tento zlozvyk konečne vyriešiť.

Trpeli ste niekedy záchvatovým prejedaním? Ak áno, čo vám ho pomohlo prekonať?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár