9 rizikových faktorov obezity: Aké sú jej stupne a druhy?

publikované , aktualizované 24. 8. 2023

Obezita je termín, s ktorým sa k našej smole stretávame čím ďalej tým častejšie. A to rozhodne neznačí nič dobré. Aj napriek tomu ale nad varovaním odborníkov máva mnoho ľudí len tak rukou a nevenujú mu žiadnu väčšiu pozornosť. Aké existujú druhy obezity? Aké sú jej stupne? A aké rizikové faktory k nej môžu prispieť?

Máte pocit, že máte okolo pása, na bruchu a na stehnách tuk, ktorý tam nemá čo robiť, ale zároveň vás toto zistenie nijako nemotivuje na to, aby ste zlepšili svoj životný štýl? Zadýchávate sa takmer na každom kroku, zajedáte stres au lekára vám pravidelne vychádza vyšší index BMI? V tom prípade by ste mali rýchlo zatiahnuť za záchrannú brzdu, pretože je celkom dobre možné, že sa u vás postupne rozvíja obezita, ktorá bude mať (celkom určite) negatívne dopady na vaše zdravie.

Prečítajte si: Aké existujú typy cukrovky?

Vzhľadom k tomu, že obezita patrí k súčasným civilizačným chorobám, ktoré majú negatívny vplyv ako na reprodukciu, tak na vysoký krvný tlak, zdravie pohybového aparátu a na mnoho ďalších vecí, neignorujte ju a čo najskôr sa začnite zaujímať o to, ako na tom vlastne ste a čo všetko pre seba môžete začať robiť. Uvidíte, že v budúcnosti sa vám táto zmena smeru jednoznačne oplatí.

Rizikové faktory obezity

9 rizikových faktorov obezity: Aké sú jej stupne a druhy?

1. Spracované potraviny

Prvý rizikový faktor predstavuje zvýšená konzumácia priemyselne spracovaných potravín, ktoré obvykle obsahujú pridané cukry, prebytok soli, tuku, éčka a mnoho ďalších látok, ktoré nemajú v zdravom jedálničku čo robiť. (Alebo aspoň nie v neprimeranom množstve.) Vzhľadom na to, že tieto potraviny často neobsahujú vitamíny a bývajú málo sýte, v priebehu dňa môžete zjesť väčšiu porciu jedla, než si uvedomujete.

2. Pridané cukry

Teraz nehovoríme o prírodnom cukre, ktorý obsahuje ovocie, ale o klasickom cukre, ktorý sa nachádza v cukrovinkách av sladených nápojoch. Pokiaľ ho prijmete každý deň väčšie množstvo, negatívne sa to odrazí na vašej línii.

Prečítajte si: Čo sú zásadité potraviny?

3. Nasýtené tuky (saturované)

Keď si občas dáte niečo nezdravé, tak sa vám nič nestane. Pokiaľ ale nasýtené (saturované) tuky jete každý deň vo väčšom množstve, potom ide o veľmi vážny problém. Okrem toho, že tieto tuky zvyšujú riziko vzniku obezity, majú negatívny vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému.

4. Nedostatok pohybu

Na vznik obezity má ďalej negatívny vplyv nedostatok pohybovej aktivity. Nemusíte behať maratón, ale snažte sa každý deň hýbať aspoň 20-30 minút. Pre začiatok je vhodná svižnejšia prechádzka. Akonáhle sa dostanete do lepšej formy, môžete pridať aj niečo ďalšie.

5. Nedostatok spánku

Nedostatok spánku nie je nič, čím by ste sa mali pred ostatnými vychváliť. Predovšetkým preto, že jeho dlhodobý nedostatok prispieva k vzniku obezity. Snažte sa teda každý deň spať aspoň 7-9 hodín.

V štúdii subjekty, ktoré spali štyri hodiny, mali vyššie hladiny ghrelínu, hormónu, ktorý zvyšuje chuť do jedla. Autori štúdie naznačujú, že príliš málo spánku prispieva k priberaniu na váhe tým, že posilňuje signály hladu, ktoré vedú k prejedaniu

6. Stres

Niektorí ľudia majú tendenciu stres zajedať nezdravým jedlom. Ďalší zase môžu popíjať väčšie množstvo alkoholu. Pokiaľ to tak robíte dlhodobo, otvárate dvere obezite a ďalším zdravotným problémom. Preto je dôležitá relaxácia a nájdenie zdravých kompenzačných mechanizmov.

7. Genetika

Niekedy človek za svoju obezitu skutočne nemôže, pretože v jeho prípade môže byť na vine genetika. To platí napríklad v prípade, že má človek špecifické génové mutácie. Štúdie našli varianty v génoch, ktoré môžu prispievať k obezite, vrátane tých, ktoré môžu ovplyvniť správanie alebo metabolizmus. Obezita je pravdepodobne spôsobená interakciami medzi viacerými génmi a tiež faktormi prostredia.

9 rizikových faktorov obezity: Aké sú jej stupne a druhy?

8. Zdravotný stav

Zvýšené riziko vzniku obezity sa môže týkať aj ľudí, ktorí majú zdravotné problémy. Ide napríklad o ženy so syndrómom polycystických ovárií, o jedincov s inzulínovou rezistenciou, o ľudí so zníženou funkciou štítnej žľazy atď. Na vznik obezity môže mať negatívny vplyv dokonca aj menopauza.

9. Lieky

Počítať sa musí aj s tým, že niekedy môže mať na obezitu vplyv aj užívanie nejakých liekov, ktoré musíte brať v rámci liečby iného zdravotného problému. Priberať môžete napríklad po antidepresívach, kortikosteroidoch či po niektorých liekoch na diabetes a vysoký krvný tlak.

Prečítajte si: Všetko o stareckej cukrovke

Typy obezity

Štíhla obezita

Niektorí ľudia môžu byť obézni aj napriek tomu, že o tom vôbec nevedia. Môžu byť štíhli, ale pri meraní tuku sa môže ukázať, že ho majú v tele vyššie percento, než koľko by ho správne malo byť.

Brušná obezita

Brušná obezita často trápi mužov. Tento termín znamená, že sa hromadenie tuku sústreďuje na stred tela. Tuk sa navyše obvykle neukladá pod kožou, ale okolo vnútorných orgánov, čo zvyšuje riziko civilizačných chorôb.

Obezita v tehotenstve

Obezita v tehotenstve má nemalý vplyv na priebeh tehotenstva a zdravia dieťaťa. Obézne tehotné ženy napríklad podstupujú zvýšené riziko, že sa im narodí postihnuté dieťa. Tiež sa zvyšuje riziko preeklampsie či tehotenskej cukrovky.

9 rizikových faktorov obezity: Aké sú jej stupne a druhy?

Monštrózna obezita

Veľkým problémom je aj monštrózna obezita, ktorá človeku znemožňuje normálne každodenné fungovanie a má priamy vplyv na jeho sebavedomie a zdravie.

Ako si stojíme?

Keď sa pozrieme na štatistiku obezity v SR, zistíme, že obezita sa týka 18,5% Čechov. Nadváhu, ktorá je predstupňom obezity, má potom 47 % mužov a 33 % žien. Rozhodne sa teda máme v čom zlepšovať.

Dávate si na obezitu pozor? Ak áno, čo proti nej podnikáte?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár