Čo znižuje cukor v krvi? Skúste týchto 5 prípravkov!

publikované , aktualizované 7. 3. 2024

Diabetes je vážne ochorenie, ktoré sa musí držať pod kontrolou zdravším životným štýlom, cvičením a prípadne aj medikáciou, ktorú ľuďom v kritickej chvíli predpíše lekár. Čo ak máte prediabetes? Môže vám okrem zdravšieho štýlu vyhovovať užívanie niektorého z voľnopredajných doplnkov stravy na podporu normálnej hladiny cukru v krvi?

Druhy cukrovky vyžadujú trochu iný spôsob liečby. Zatiaľ čo diabetici I. typu si musia pravidelne aplikovať inzulín, u cukrovkárov typu II často postačí strata hmotnosti, kontrola jedálnička a porcií (inak by mohla hroziť hyperglykémia alebo hypoglykémia), redukcia stresu a pohybová aktivita. Podobne môžu postupovať aj ľudia, ktorí majú prediabetes, čo je stav, pre ktorý je typická zvýšená hladina krvného cukru, ktorá ale zatiaľ nedosahuje hodnoty cukru, ktoré sú typické pre diabetes typu II. (Ktoré často vzniká vo vyššom veku.)

Pokiaľ teda máte na krku už niekoľko krížikov alebo chcete do nového životného štýlu zakomponovať aj niektorý z prírodných doplnkov stravy na podporu normálnej hladiny glukózy v krvi, nižšie sa mrkneme na také, ktoré by vám mohli vyhovovať.

Niečo málo o cukrovke

Cukrovka je metabolické ochorenie, ktoré spôsobuje zlé hospodárenie tela s glukózou a inzulínom. Ľudia s cukrovkou typu I majú od narodenia problémy s normálnou produkciou inzulínu, ktorý kontroluje hladinu krvného cukru. Preto si musí v priebehu dňa merať jeho hodnoty a pichať injekcie. Cukrovka typu II hrozí predovšetkým u starších ľudí au ľudí, ktorí nežijú zdravým životným štýlom. Jeho úprava v mnohých prípadoch stačí na to, aby sa zdravotný stav postupne zlepšil. Tehotenská cukrovka sa objavuje v tehotenstve a odchádza po pôrode, v budúcnosti však môže zvyšovať riziko vzniku cukrovky typu II. A potom tu máme ešte kapitolu zvanú prediabetes, kedy máte vyšší krvný cukor, ale technicky vzaté ešte nie ste chorí. Môžete teda na poslednú chvíľu šliapnuť na záchrannú brzdu.

Medzi potenciálne príznaky toho, že s vami nemusí byť všetko v poriadku, patria:

  • Väčší pocit smädu
  • Pomalšie hojenie rán
  • Väčší pocit hladu
  • Nezavinený úbytok hmotnosti
  • Rozmazané videnie

Príznaky sa potom môžu zhoršovať v závislosti od toho, aké veľké zvýšenie hladiny glukózy v krvi došlo. Pridať sa môže napríklad mravčenie a zhoršená citlivosť končatín. Z toho dôvodu je dôležité nezanedbávať prevenciu u svojho ošetrujúceho lekára, ktorý by mal priebežne vykonávať kontrolné merania.

Babské rady na cukor v krvi

Babské rady na cukrovku sú väčšinou celkom úsporné. Napríklad sa odporúča redukovať stresovú záťaž, pretože môže spôsobiť vychýlenie krvného cukru z normálu. Tiež je veľmi dôležité dbať na pravidelnosť v stravovaní a pravidelne cvičiť. V neposlednom rade tiež môžete vyskúšať niektoré z byliniek, ktoré bývajú súčasťou voľnopredajných doplnkov stravy, o ktorých sa budeme spolu baviť nižšie.

Prípravky na optimálnu hladinu cukru v krvi

DIAPIL

Čo znižuje cukor v krvi? Skúste týchto 5 prípravkov!

DIAPIL je voľnopredajný doplnok stravy na podporu normálnej hladiny krvného cukru, ktorý obsahuje 8 účinných látok (berberín, gymnema sylvestre, škorica…). Tiež sa používa ako podpora zníženia chuti na sladké a je vhodný pre všetky kategórie dospelých.

Zákazníci majú s doplnkom stravy DIAPIL pozitívne skúsenosti. Uvádza napríklad to, že im pomáha udržovať hladinu krvného cukru v normále a postupne sa im znižujú hodnoty aj pri kontrolných meraniach u lekára. Cena za jedno balenie sa pohybuje v závislosti na tom, akú veľkú urobíte objednávku. Pokiaľ si ale vždy kúpite len jedno balenie, 60 kapsúl (čo je balenie na mesiac) vás vyjde na 379,- + doprava.

Dialevel

Čo znižuje cukor v krvi? Skúste týchto 5 prípravkov!

Dialevel je doplnok stravy na podporu normálnej hladiny krvného cukru od WALMARK. V porovnaní s DIAPIL obsahuje iba tri látky. Tento doplnok stravy je vhodný ako pre diabetikov, tak pre pre-diabetikov, ktorí robia režimové opatrenia. Prípadne po ňom môžu siahnuť jedinci s nadváhou. Jedno balenie opäť obsahuje 60 tabliet a jeho cena vychádza za čiastku okolo 349,-. DIAPIL vychádza podobne (po stránke veľkosti balenia a ceny) a ešte je v ňom o niečo viac látok, takže by sme Dialevel posadili na solídne druhé miesto.

Diaben

Čo znižuje cukor v krvi? Skúste týchto 5 prípravkov!

Diaben je doplnok stravy na podporu normálnej hladiny cukru v krvi od značky ADVANCE. Rovnako ako Dialevel obsahuje len 3 aktívne látky. Porovnateľne tiež ponúka 60 kapsúl v jednom balení, ktoré vás vyjde na čiastku okolo 335,-. Taktiež ovplyvňuje chuť do jedla a jeho užívanie by malo zjednodušiť chudnutie.

DIAMizin Gurmar

Čo znižuje cukor v krvi? Skúste týchto 5 prípravkov!

DIAMizin Gurmar možno budete poznať z televíznej reklamy. V porovnaní s ostatnými doplnkami stravy z tohto hodnotenia obsahuje len jednu účinnú látku. Tá by mala prispievať k podpore normálnej hladiny krvného cukru ak obmedzeniu chuti na sladké. Jedno balenie obsahuje 50 kapsúl a vyjde vás na čiastku okolo 279,-. Keby sme mali tieto informácie porovnať s ostatnými, vybrali by sme si doplnok stravy, ktorý obsahuje väčšie množstvo zložiek a má väčší počet kapsúl v jednom balení. Prípadne by sme si zaobstarali väčšie balenie s obsahom 150 kapsúl, ktoré stoja okolo 500,-. (Stále to ale nerieši jeho zloženie.)

MedPharma Gurmar Gymnema

Čo znižuje cukor v krvi? Skúste týchto 5 prípravkov!

Posvietiť by sme si mali aj na doplnok stravy MedPharma Gurmar Gymnema, ktorý spolu obsahuje 4 aktívne látky, ktoré by mali prispievať ako ku kontrole normálnej hladiny cukru v krvi, tak k normálnemu metabolizmu cukrov. V jednom balení najčastejšie nájdeme 67 kapsúl a tento doplnok kúpite za čiastku okolo 195,-.

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár