Hypoglykémia: Aké má prejavy a čo môže znamenať?

publikované , aktualizované 3. 8. 2023

Poznať hodnoty cukru v krvi je vyložene žiaduce. V prípade, že čísla klesnú pod normálnu hranicu, môže sa objaviť hypoglykémia, kvôli ktorej vám môže hroziť dokonca aj kolaps. Ako spoznať, že hladina cukru v krvi je nebezpečne nízka? A musí sa hypoglykémiou prejavovať len cukrovka?

Inzulínová rezistencia je v poslednej dobe čoraz väčším problémom, ktorý dokáže napáchať mnoho vážnych škôd. Z toho dôvodu je dôležité, aby ste nezanedbávali prevenciu u svojho ošetrujúceho lekára, ktorý dokáže na základe jednoduchých krvných testov odhaliť, aká je hodnota glukózy v krvi. V prípade, že je vyššia, na základe rozhovoru s vami môže zistiť, či sa u vás náhodou neobjavujú príznaky cukrovky, ktorú by sa dalo začať liečiť.

Prečítajte si: Poznáte všetky typy cukrovky?

Niekedy nie sú výsledky také zlé, ale môžu vztýčiť imaginárny varovný prst. Napríklad vo chvíli, keď vykazujete príznaky prediabetes, o ktorom nemusíte dlhú dobu vôbec vedieť. Vzhľadom na to, že sa môže za nejaký čas preklopiť do cukrovky II. typu, rozhodne sa ho neoplatí podceňovať.

Čo ak máte opačný problém a vykazujete príznaky hypoglykémie? A ako presne sa máte zachovať v prípade, že sa stanete svedkom kolapsu chorého človeka?

Čo je hypoglykémia?

Hypoglykémia: Aké má prejavy a čo môže znamenať?

Hypoglykémia je stav, v priebehu ktorého dôjde k nebezpečnému zníženiu hodnoty krvného cukru. Aj keď s týmto problémom môžu bojovať ľudia s neliečenou cukrovkou (či prípadne tí, ktorým sa nepodarilo ju v nejaký deň správne vykompenzovať, čo sa môže stať), hypoglykémia sa objavuje aj u zdravých ľudí. Nemusíte sa teda automaticky báť, že ste po jednej náhodnej príhode vážne chorí. V tomto ohľade je dôležitý glukagón , ktorý pomáha predchádzať ťažkej hypoglykémii.

U zdravých ľudí ide o pokles krvného cukru pod hodnotu 3,3 mmol/l. Tento jav môže spôsobiť buď prebytok inzulínu v tele alebo nedostatok glukózy. V ťažkých prípadoch sa môže objaviť aj životu nebezpečná kóma. Práve preto je dôležité poznať svoj glykemický profil .

Príznaky hypoglykémie

Hypoglykémia má pomerne široké spektrum príznakov, ktoré sa môžu objaviť celkom náhle.

Patria medzi ne:

  • Búšenie srdca
  • Potenie a nepokoj
  • Bledosť
  • Hlad
  • Tras a závrat
  • Rozostrené videnie
  • Porucha orientácie

Ľahké a stredne ťažké prípady hypoglykémie dokáže človek ľahko zvládnuť sám. Ťažký hypoglykemický záchvat už vyžaduje asistenciu ďalšej osoby. To isté potom platí v prípade, že hypoglykemický človek upadne do bezvedomia. V takej chvíli môže pomôcť len zavolanie rýchlej záchrannej služby.

Prvá pomoc

Hypoglykémia: Aké má prejavy a čo môže znamenať?

V prípade, že sa dostanete do hypoglykémie, je dôležité doplniť jednoduché cukry. (Dobrý je napríklad hroznový cukor.) V prípade nutnosti je tiež prípustné napiť sa malého množstva sladkého nápoja. (Napríklad ½ pohára džúsu.) Pokiaľ to situácia vyžaduje, využijete aj 1 lyžicu klasického cukru.

Celkom často sa tiež uplatňuje pravidlo 15-15. Pokiaľ máte hladinu krvného cukru medzi 55-69 mg/dl, môžete si dať 15 g sacharidov a počkať 15 minút. Potom sa znova zmerajte. V prípade, že by predchádzajúci krok nestačil, pridávajte ďalších 15 g sacharidov po 15 minútach. Vždy je ale dôležité priebežné meranie.

Záchrannú službu zavolajte, ak:

  • Omdlievate a nemáte po ruke žiadny zdroj glukózy
  • Je váš krvný cukor nízky aj napriek všetkým zásahom, ktoré prebehli pred 20 a dlhšie minútami
  • Ste zmätení

Úplnou samozrejmosťou by malo byť privolanie pomoci v prípade, že nájdete človeka v bezvedomí.

Prevencia hypoglykémie

Dôležité je, aby ste si pravidelne merali hodnoty krvného cukru. Tiež je kľúčové, aby ste poznali správne dávkovanie inzulínu. V neposlednom rade sa tiež snažte o dostatočný príjem potravy, o pravidelný rozostup medzi jedlami ao primeranú pohybovú aktivitu. V teréne sa tiež hodí mať po ruke krabičku s hroznovým cukrom pre prípadnú prvú pomoc.

Trpeli ste niekedy hypoglykémiou?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár