Neliečená cukrovka: Aké sú jej príznaky a kedy ísť na vyšetrenie

publikované , aktualizované 4. 5. 2023

Glykemický profil by mal poznať každý človek. Bohužiaľ to tak ale nie je, takže mnoho z nás vôbec netuší, že ich sužuje prediabetes . Rodičia tiež nemusia vedieť , ako zachytiť príznaky cukrovky u detí . Podľa akých symptómov spoznáte, že prišiel čas na bezodkladnú návštevu lekára?

Typy cukrovky najskôr poznáte, ale nie je na škodu si ich trochu pripomenúť. Cukrovka I. typu je vrodená a pomerne často je diagnostikovaná deťom a mladým ľuďom. Cukrovka II. typu je získaná. Celkom často je na vine nezdravý životný štýl a nedostatočná pohybová aktivita.

Tiež ale existuje tehotenská cukrovka, ktorá sa objavuje v období gravidity. (Z toho dôvodu musia tehotné ženy plošne podstupovať špeciálny záťažový glukózový test.) Tento typ cukrovky po pôrode obvykle zmizne, môže však predznamenávať, že v budúcnosti u ženy existuje zvýšené riziko vzniku cukrovky II. typ.

V neposlednom rade tiež existujú prípady cukrovky u psov a mačiek , takže zvýšenú starostlivosť musíte venovať aj svojim domácim miláčikom, ktorí si o pomoc povedať nemôžu.

Liečba cukrovky nevyžaduje vo všetkých prípadoch aplikáciu inzulínu. Na cukrovku môže dobre pôsobiť napríklad diéta a pravidelný pohyb .

Ako ale spoznať, že cukrovkou už trpíte, ale zatiaľ to nikto nezistil? A môže mať neliečená cukrovka nejaké negatívne následky?

10 príznakov neliečenej cukrovky

Neliečená cukrovka: Aké sú jej príznaky a kedy ísť na vyšetrenie

V prípade, že trpíte cukrovkou, ale nemáte adekvátnu liečbu, váš organizmus o tom môže dávať vedieť rôznymi spôsobmi, z ktorých niektoré sú notoricky známe. Ďalšie ale zase nemusia byť príliš špecifické, takže si ich s týmto problémom nemusíte na prvú dobrú vôbec spojiť.

Medzi hlavné príznaky neliečenej cukrovky tradične patrí vysoká hladina krvného cukru. Pokiaľ ale nechodíte na preventívne prehliadky alebo nepodstúpite nejaké ďalšie merania, o tejto skutočnosti nemusíte vedieť. Ďalej vás môžu trápiť častejšie infekcie a choroby. Pomerne bežne sa možno stretnúť napríklad s infekciami močových ciest as chrípkou.

Všimnúť si môžete aj častejšie nutkanie na močenie. To ale nemusí s cukrovkou súvisieť. Môže za ním byť nezhubne zväčšená prostata, infekcia močových ciest alebo zvýšený prísun tekutín. Z toho dôvodu by sme si na vašom mieste všímali aj ďalšie zdravotné komplikácie a problémy.

Ďalej medzi príznaky neliečenej cukrovky patria:

  • Dlhodobo zvýšený pocit smädu
  • Väčšia chuť do jedla bez priberania
  • Náhly úbytok hmotnosti
  • Ovocne “voňajúce” dych
  • Problémy s obličkami
  • Zhoršená kondícia kardiovaskulárneho systému
  • Mravčenie, brnenie a ďalšie problémy s nervami

V prípade, že zaznamenáte väčšie množstvo z vyššie uvedených príznakov, potom by ste nemali návštevu svojho ošetrujúceho lekára zbytočne odkladať.

Čo sa stane, keď to budem ignorovať?

Neliečená cukrovka: Aké sú jej príznaky a kedy ísť na vyšetrenie

Mnohí ľudia majú z návštev lekárov strach, preto hľadajú zámienky, prečo objednanie termínu návštevy špecialistu odložiť. Lenže s cukrovkou hráte o čas. V prípade, že sa ju rozhodnete ignorovať a nebudete sa ju snažiť dostať pod kontrolou, môže to odniesť vaše celkové zdravie. Tiež sa môže skrátiť predpokladaná doba vášho dožitia.

Keď sa rozhodnete liečbu cukrovky vypustiť, môžete si zarobiť na vážne ochorenie kardiovaskulárneho systému a obličiek. Oba tieto stavy môžu v krajných situáciách končiť fatálne.

Ďalej vám hrozí:

  • Strata zraku
  • Poškodenie nervov (neuropatia)
  • Infekcia
  • Problémy s nohami (napríklad diabetická noha, ktorá vo vážnych situáciách vyžaduje amputáciu)
  • Strata kognitívnych funkcií

Ako teda môžete vidieť, cukrovka rozhodne nie je iba o zvýšenej hladine krvného cukru. Pokiaľ ju nebudete brať vážne, môže vám spôsobiť naozaj veľké množstvo nežiaducich komplikácií, ktoré vám budú dosť zásadne sťažovať váš každodenný život.

Síce sa budete musieť po potvrdení diagnózy starať o zdravší životný štýl, vďaka nemu ale môžete množstvo vyššie uvedených komplikácií odvrátiť.

Akým spôsobom ste prišli na svoje ochorenie cukrovkou vy?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár