Omega 3: Prečo majú nenahraditeľné účinky na zdravie?

publikované , aktualizované 13. 4. 2023

Dlhodobé užívanie nenasýtených mastných kyselín Omega 3 je pre ľudský organizmus dosť zásadné. Okrem toho, že podporujú celkové zdravie organizmu, môžu prispieť aj k pestnejšiemu zovňajšku. Ako dlho užívať mastné kyseliny Omega 3? A môže z ich používania ťažiť vaša pleť?

Všetci vieme, že v zdravom jedálničku by mali byť ryby a morské plody. (Cca dvakrát týždenne.) Nie každý ich má ale rád. Navyše, ryby bývajú drahé, takže nie všetci si môžu ich pravidelnú prípravu z finančných dôvodov dovoliť.

To je chyba, pretože kvalitné morské ryby obsahujú látky, ktoré nikde inde nie sú ľahko dostupné. A tak môžete mať nedostatok Omega 3 a ani o tom neviete. To je chyba, pretože ich neprítomnosť môže mať z dlhodobého pohľadu negatívny vplyv na vaše celkové zdravie a vzhľad.

Čo sú nenasýtené mastné kyseliny Omega-3?

Omega 3: Prečo majú nenahraditeľné účinky na zdravie?

Nenasýtené mastné kyseliny Omega 3 sú skupina polynenasýtených mastných kyselín, v ktorých chemickej štruktúre je dvojitá väzba medzi uhlíkmi na treťom a štvrtom mieste. Pre človeka sú najdôležitejšie ALA, EPA a DHA. DHA a EPA sa potom nachádza v rybách av riasach. (Prvý typ nájdeme aj v rastlinách.)

Funguje to tak, že primárnym zdrojom sú morské riasy a planktón. Akonáhle ich ryba zje, DHA a EPA sa následne hromadia v jej tele, ktoré sa nám potom vo forme mäsa dostane až na tanier.

Rastlinné zdroje nenasýtených mastných kyselín

V prípade, že sa rozhodnete dopĺňať ALA, najlepšie bude, keď siahnete po ľanovom semienku, chia semienkach, konopných semienkach a vlašských orechoch. Teoreticky pre vás môže prichádzať do úvahy aj obyčajný repkový olej. Zvyšné druhy (EPA a DHA) sa však dajú doplniť len zo živočíšnych výrobkov.

Živočíšne zdroje Omega-3

Zdrojom nenasýtených mastných kyselín sú predovšetkým tučné morské ryby.

Patria medzi ne:

 • Makrela
 • Sleď
 • Sardinky
 • Losos
 • Siven

A podobne. V prípade, že si nemôžete dovoliť čerstvý filet z morskej ryby, v obchodoch za pomerne lacný peniaz zoženiete konzervovaného tuniaka, sardinky, údenú makrelu, filety zo sleďa a podobne. Veľakrát bývajú na tieto typy produktov najrôznejšie zľavové akcie, takže ich môžete nakúpiť aj do zásoby a nejakú dobu vydržia.

Účinky Omega-3

Omega 3: Prečo majú nenahraditeľné účinky na zdravie?

Asi nikto nemá záujem o to, aby ho v neskorších rokoch skolil infarkt. Keď ale nebudete mať vo svojom jedálničku nenasýtených mastných kyselín Omega-3 dostatok, mohlo by sa to celkom ľahko stať. Predovšetkým kvôli tomu, že ich príjem vedie k udržovaniu normálneho stavu kardiovaskulárneho systému.

Tiež majú účinky na pleť a na vlasy, ktoré potom bývajú na prvý pohľad jemnejšie a hydratovanejšie. Ocenia to predovšetkým ľudia so suchou pokožkou a vlasy, ktoré potom môžu získať väčšiu hustotu a lesk. V neposlednom rade, nenasýtené mastné kyseliny podporujú pamäť, ocení ich imunita aj váš zrak.

Ďalej vám môžu ponúknuť:

 • Redukciu úzkosti a depresívnych stavov
 • Obmedzenie negatívnych príznakov ADHD u detí
 • Redukciu príznakov metabolického syndrómu
 • Redukciu zápalov
 • Nižšie riziko mentálneho úpadku v staršom veku
 • Podporu normálneho stavu pečene (častým problémom je ich stučnenie)
 • Podporu normálneho stavu pohybového aparátu

Iba tehotné ženy by si mali dávať na zvýšenú konzumáciu rýb väčší pozor. Hoci je príjem nenasýtených mastných kyselín Omega-3 žiaduci, v mnohých prípadoch sa spolu s nimi môžu dostať do organizmu aj nežiaduce zložky. Jedným z najväčších strašiakov je ortuť.

V každej rybe môže byť ortuti iné množstvo, preto sa odporúča o tejto problematike informovať a pri varení primárne vyberať druhy, ktoré ortuti obsahujú najmenej. Okrem tehotných žien toto odporúčanie prospeje aj ostatným ľuďom. Asi snáď nemusíme zdôrazňovať, že príjem Omega-3 nie je časovo ohraničený, takže by sme ich mali brať sústavne, až do vysokého veku.

Dopĺňate nenasýtené mastné kyseliny Omega-3, alebo na ich obsah nedávate pozor?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3 – 17 benefitov Omega-3 (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-benefits-on-skin-and-hair – Omega-3 na vlasy a kožu (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár