Antibiotiká a alkohol: Je to nebezpečné? Aké sú následky?

publikované , aktualizované 13. 4. 2023

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na spoločenské udalosti, počas ktorých sa často pije, sa v čase choroby obvykle zaujímajú o to, či je to bezpečné. Zvlášť, keď im lekár predpísal silnejšie lieky, ktoré bojujú s bakteriálnou infekciou. Kedy môžem piť alkohol po antibiotikách? Je možné kombinovať antibiotiká a pivo? A čo penicilín a alkohol? Na to všetko a oveľa viac sa pozrieme nižšie.

Vynález antibiotík bol pre ľudstvo jednoznačne spásou, a to aj napriek tomu, že ich užívanie má zopár negatívnych účinkov. (Napríklad možno očakávať zhoršené trávenie a slabšiu imunitu, pretože im mnohokrát podľahnú aj priateľské baktérie v črevách. Preto sa spolu s nimi užívajú probiotiká.

Lenže, niektorí ľudia sa nechcú v priebehu ich užívania obmedzovať v tom, na čo boli doteraz zvyknutí. Preto sa mnohí pádia po tom, či je možné kombinovať antibiotiká a víno, prípadne nejaký iný druh alkoholu, ktorému dávajú vo svojom živote prednosť.

Asi vám nemusíme hovoriť, že to nie je ani trochu múdre, pretože pitie alkoholu, rovnako ako užívanie antibiotík, predstavuje obrovskú záťaž pre vašu pečeň. Alkohol navyše môže znížiť ich účinnosť. Čo vo chvíli, keď telo bojuje s vážnou infekciou, naozaj nechcete.

Čo ďalšie by ste mali o užívaní antibiotík a pití alkoholu vedieť?

Pitie alkoholu na antibiotiká: Vedľajšie účinky

Antibiotiká a alkohol: Je to nebezpečné? Aké sú následky?

Každá antibiotiká na užitie alkoholu reagujú trochu inak, čo sa najčastejšie odráža na negatívnych príznakoch, ktoré sa môžu následne objaviť. Aby sme ale nemuseli vypisovať každý typ antibiotík zvlášť, pozrieme sa na (aspoň zjednodušený) prehľad všemožných vedľajších účinkov, ktoré môžete zaznamenať.

Ide napríklad o:

  • Nevoľnosť
  • Zvracanie
  • Bolesť hlavy
  • Rýchlejší srdcový tep
  • Kŕče v žalúdku
  • Začervenanie
  • Nadmerné potenie
  • Vysoký krvný tlak
  • Poškodenie pečene
  • Hnačka
  • Spavosť

V niektorých špecifických prípadoch sa môžu dokonca na vašej koži objaviť podozrivé škvrny. Antabusový efekt, ktorý je za to zodpovedný, môže viesť až k mdlobám.

V neposlednom rade, pitie alkoholu dehydruje organizmus, čo je vo chvíli, keď máte horúčku, ktorú telo potrebuje efektívne znížiť, dosť nežiaduce. Alkohol pocit tepla navyše ešte zvyšuje.

Efekt alkoholu na rekonvalescenciu

Antibiotiká a alkohol: Je to nebezpečné? Aké sú následky?

Všeobecne sa pri chorobe odporúča nabehnúť na zdravší životný štýl, ktorý zahŕňa dostatok odpočinku, zdravý jedálniček a dobre nastavený pitný režim, ktorého základom by mala byť čistá voda s čajom. Alkohol sa za súčasť zdravého životného štýlu nepovažuje, preto by ste sa mu mali v najlepšom prípade úplne vyhnúť.

Pitie alkoholu v čase rekonvalescencie môže viesť napríklad k:

Na čo ďalšie si dať pozor?

Antibiotiká a alkohol: Je to nebezpečné? Aké sú následky?

Alkohol nie je jedinou vecou, na ktorú by ste si mali dať pri užívaní antibiotík pozor. Napríklad sa vie, že pri ich užívaní by ste nemali chodiť na slnko, pretože na niektorých jedincov môže pôsobiť fototoxicky.

Ďalej je dôležité, aby ste v čase, keď beriete antibiotiká, vynechali mlieko. Čo sa týka iných mliečnych výrobkov, interval medzi použitím antibiotík a mliečneho výrobku by mal byť aspoň 3 hodiny.

V neposlednom rade tiež dávajte pozor na párovanie antibiotík a pomarančového džúsu, ktorý taktiež znižuje ich účinok. Je to dané tým, že zvyšuje kyslosť žalúdočných štiav, ktoré majú tendenciu antibiotiká rýchlejšie rozkladať.

Ako teda vidíte, je to úplná alchýmia. Pre svoje vlastné dobro by ste ale mali alkohol a ďalšie problematické potraviny, nápoje a aktivity počas užívania antibiotík radšej vynechať.

Mali ste pri užívaní antibiotík chuť na alkohol? A dokázali ste ju prekonať?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/antibiotics-alcohol – Kombinovanie antibiotík s alkoholom: Je to bezpečné? (anglicky)

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár