Umelé sladidlá zoznam: Aké druhy sú vhodné pre diabetikov?

publikované , aktualizované 13. 4. 2023

Zoznam umelých sladidiel je pomerne dosť dlhý. Pokiaľ patríte medzi skalných fanúšikov keto diéty, pravdepodobne poznáte xylitol a erytritol. Z praktických dôvodov ale potrebujú sladidlá poznať aj ľudia, ktorí trpia cukrovkou. Viete, ktoré sú vhodné práve pre nich?

Diabetes je ochorenie, ktoré postihuje veľké množstvo ľudí. Zatiaľ čo I. typ je pomerne vzácny a človek sa s ním už narodí, cukrovka II. typ sa častejšie dostavuje v pokročilom veku, bežne ako následok nezdravého životného štýlu.

Keďže cukrovkári musia pri kontrole choroby dodržiavať zdravý životný štýl, nemôžu sa ládovať cukry, ako ich napadne. Namiesto toho by sa mali dôkladne informovať o možnostiach náhradného sladenia, ktoré dodá pokrmom príjemne sladkastú chuť, ale negatívne neovplyvnia hladinu krvného cukru.

Na čo sú umelé sladidlá dobré?

Umelé sladidlá zoznam: Aké druhy sú vhodné pre diabetikov?

Umelé sladidlá umožňujú v niektorých prípadoch dodať jedlám a nápojom, do ktorých sa pridávajú, sladkú chuť, ku ktorej prirodzene tiahneme, bez toho, aby mali negatívny vplyv na hladinu krvného cukru, ktorá nie je počas diabetes v norme.

To je jednoznačne žiaduce, pretože ľudia s cukrovkou nemusia mať v organizme dostatok inzulínu . Prípadne naň telo nie je tak citlivé, ako by správne malo. To môže vyústiť do mnohých nežiaducich komplikácií, medzi ktoré patrí napríklad poškodenie nervov. Zároveň je ale dôležité poznať nežiaduce účinky umelých sladidiel, ktoré sa môžu dostaviť pri ich nadužívaní.

Ako si vybrať?

Umelé sladidlá zoznam: Aké druhy sú vhodné pre diabetikov?

Umelé sladidlá môžu podporovať zdravie, ale len za predpokladu, že si vyberiete správne. Napríklad čakankový sirup obsahuje pomerne veľké množstvo vlákniny a má nižší glykemický index, z toho dôvodu ho môžu diabetici v mnohých prípadoch používať. Na druhú stranu, ak to s ním preženiete, môže vám spôsobiť zažívacie problémy.

Naopak, fruktóza, hoci je u diabetikov obľúbená, by sa mala naopak cielene konzumovať s mierou. Ďalej existujú aj syntetické umelé sladidlá, medzi ktoré patrí napríklad sacharín, aspartám a sukralóza. Niektoré z nich však môžu ovplyvňovať hladinu glykémie. (Napríklad sacharín.)

Počítajte navyše s tým, že umelé sladidlá bývajú často násobne sladšie ako klasický cukor, takže ich stačí použiť naozaj len veľmi málo. Práve to z nich navyše robí tak trochu problém, pretože mnohonásobne väčšia sladkosť zvádza organizmus na to, aby túto chuť viac vyhľadával. Môžete si teda na sladenie vybudovať niečo ako závislosť.

Prírodné náhradné sladidlá

Keď už preberáme umelé sladidlá a ich potenciálnu škodlivosť, zoznam by nebol kompletný bez zoznamu tých, ktoré sa naopak považujú za najmenej problematické.

Do tejto kategórie patria napríklad:

  • Stévia
  • Xylitol
  • Erytritol
  • Sorbitol
  • Cukorné polyalkoholy

Napríklad stévia má GI 0, čo ju predurčuje na to, aby si ju obľúbili ľudia s diabetom. Tiež ju môžete používať ako sladidlo pri pečení a varení, takže nemusíte úplne vynechávať ani svoje obľúbené pekárenské výrobky. Zabudnite ale na sirup, pre diabetikov sa používa hlavne špeciálna tabletová alebo sypká forma, ktorú zoženiete v lekárni.

Xylitol je zase sladidlo, ktoré sa vyrába z brezovej šťavy. Kvôli svojim vlastnostiam po ňom čoraz častejšie siahajú aj ľudia, ktorí držia keto alebo low-carb diétu. Skoro to isté sa dá povedať aj o erytritole, ktorý nájdeme v prirodzenej forme napríklad v melóne.

V neposlednom rade by ste mali zamerať svoju pozornosť na cukrové polyalkoholy, ktoré sa síce podobajú cukru, ale nie sú s ním úplne totožné. Napríklad o nich vieme, že nepodporujú vznik zubného kazu, tak ako to robí klasický cukor. Telo ich navyše nevie metabolizovať.

Umelé sladidlá zoznam: Aké druhy sú vhodné pre diabetikov?

Na druhú stranu, ak patríte medzi citlivejších jedincov, užívanie cukrových polyalkoholov môže mať nežiaduce účinky, medzi ktoré patria:

  • Nadúvanie
  • Nevoľnosť
  • Hnačka

Z toho dôvodu je dôležité, aby ste s nimi zaobchádzali skôr opatrne.

Museli ste z nejakého dôvodu začať používať umelé sladidlo? Ak áno, ktoré z vyššie uvedených ste si vybrali? A ste s ním spokojní? Budeme radi, keď nám svoje skúsenosti a dojmy napíšete do komentárov pod článkom.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár