Ako spoznať cukor v moči: Je to príznak cukrovky?

publikované , aktualizované 3. 8. 2023

Testovacie prúžky na cukor v moči sú súčasťou nejednej lekárskej ordinácie, ktorá dokáže s ich pomocou rýchlo identifikovať, či netrpíte nejakým vážnym zdravotným problémom. Keďže sa môže objaviť cukor v moči u detí aj cukor v moči v tehotenstve, ktoré už samo o sebe predstavuje pre organizmus ženy veľký nápor, mrkneme sa, čo detekcia tohto javu môže znamenať a či musí ísť iba o cukrovku.

Mnoho ľudí netuší, že majú nábeh na cukrovku. Keďže nechodia na preventívne prehliadky k svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý priebežne kontroluje ich zdravotný stav, nemusí vedieť, že ich postihla inzulínová rezistencia .

Akonáhle teda prídete (nielen ako rodičia) do ordinácie az testovania dostanete výsledok, ktorý hovorí, že je v moči neobvykle veľké množstvo glukózy, môžete začať panikáriť a začať hľadať príznaky cukrovky u detí a mnoho ďalších informácií, ktoré potvrdia vaše najčiernejšie scenáre. Okrem toho, že budete musieť absolvovať ďalšie laboratórne testy, s lekárom najskôr preberiete, ako zapôsobiť na zníženie cukru v krvi .

Dobrým pomocníkom môžu byť v tomto ohľade umelé sladidlá, úbytok hmotnosti, zdravý jedálniček, pravidelná konzumácia vhodných potravín, meranie cukru v krvi a meranie glukózy v moči a primerané cvičenie. Farba moču nemusí byť vždy určujúca, pretože sa môže meniť v závislosti od pitného režimu a od aktuálneho stavu močového ústrojenstva, v ktorom sa môže takmer vždy rozvinúť nejaká nepríjemná infekcia.

Keď sa ale vrátime späť do ordinácie lekára, čo presne môže zvýšené množstvo cukru v moči znamenať? A je nutné sa kvôli tomuto javu nejako znepokojovať?

Cukor v moči – čo to znamená?

Ako spoznať cukor v moči: Je to príznak cukrovky?

Cukor v moči obvykle nemusia mať žiadne sprievodné príznaky, preto o ňom nemusíte vedieť do chvíle, než absolvujete test u svojho ošetrujúceho lekára. V mnohých prípadoch môže súvisieť s rozvojom cukrovky, nie je to ale vždy pravidlom. Napríklad v priebehu tehotenstva sa môže cukor v moči prechodne zvýšiť, ale nemusí to znamenať nič vážne.

Medzi hlavné tri dôvody tohto problému patria:

  • Stavy, ktoré spôsobujú problémy s používaním alebo tvorbou hormónu inzulínu
  • Problémy s obličkami, počas ktorých sú poškodené tubule a podobne
  • Jete zvýšené množstvo cukru, s ktorým si organizmus nedokáže efektívne poradiť

Dá sa nejako liečiť?

Ako spoznať cukor v moči: Je to príznak cukrovky?

Pri zvýšenom množstve cukru v moči veľmi záleží na tom, aký problém tento jav vyvolal. Podľa toho môže lekár správne zvoliť metódu liečby, ktorá na vás bude mať najlepší účinok.

V prípade, že trpíte cukrovkou, môže vám odporučiť pravidelnú aplikáciu inzulínu, ktorý vášmu telu pomôže udržiavať normálnu hladinu krvného cukru. Tiež vám ale môže nariadiť zmenu životného štýlu, ktorý by mal zahŕňať dostatočnú pohybovú aktivitu, stratu prebytočnej váhy a zdravší jedálniček.

Ako sa cukor dostane do moču?

Je úplne prirodzené, že máte v krvi glukózu, ktorá môže za určitých okolností tiež skončiť vo vašom moči. Za filtrovanie krvi a za odstraňovanie ďalej nepotrebného odpadu sú zodpovedné obličky. Vyčistená krv sa potom vracia späť do tela. Zostávajúci odpad ide do močového mechúra, ktorý zhromažďuje moč. Tej sa potom zbavíte v priebehu malej potreby.

Väčšina zdravých ľudí nebude mať v moči veľa glukózy, pokiaľ vôbec nejakú. Normálne rozmedzie pre glukózu v moči je 0 až 0,8 mmol/l (0 až 15 mg/dl). Zatiaľ čo väčšina cukru je spätne absorbovaná obličkami a vrátená späť do krvného obehu, časť cukru môže zostať. Tento cukor putuje so zvyškom tekutiny do močového mechúra a opúšťa telo s už spomínaným močom. Glykozúria sa môže objaviť, ak obličky neodstránia dostatok cukru predtým, než opustí vaše telo. Keď je množstvo cukru v moči väčšie ako 25 mg/dl, je to považované za jeden z príznakov nejakého vážnejšieho problému.

Ako spoznať cukor v moči: Je to príznak cukrovky?

Kedy navštíviť lekára?

V niektorých prípadoch nemusíte o zvýšenom množstve cukru v moči vedieť, môžu sa u vás ale objaviť vážne zdravotné problémy, ktoré môžu súvisieť s cukrovkou.

Lekára alebo najbližšie zdravotnícke zariadenie navštívte v prípade, že:

  • Máte kŕče
  • Často omdlievate
  • Máte zmenený stav vedomia
  • Trpíte zmätenosťou

Asi nemusíme hovoriť, že všetky tieto príznaky by ste mali registrovať aj u svojich blízkych av prípade potreby by ste ich mali odprevadiť do zdravotníckeho zariadenia.

V prípade, že viete, že máte zvýšenú hladinu cukru v moči, môžete si zaobstarať domáce testovacie prúžky, vďaka ktorým budete vedieť, ako si práve stojíte.

Riešili ste niekedy cukor v moči? Ak áno, čo za tým bolo?

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár