Tehotenská cukrovka: Spoznajte ju podľa týchto 7 príznakov!

publikované , aktualizované 3. 8. 2023

Smäd v tehotenstve je mnohokrát úplne normálny, zvlášť v letných mesiacoch, kedy dostáva váš organizmus poriadne zabrať. Vzhľadom na mnohé zmeny je ale dôležité strážiť cukor v tehotenstve, pretože môže nepozorovane zaútočiť takzvaná tehotenská cukrovka, ktorá môže ohroziť normálny vývoj plodu. Aké má príznaky? Existuje nejaké odporúčanie, čo jesť? A prečo je pri tehotenskej cukrovke jedno, či je práve 8./24./29. alebo iný týždeň tehotenstva?

O cukrovke na tomto portáli píšeme pomerne často, preto iste viete, že pred cukrovkou 2. typu možno obvykle zaznamenať niečo, čomu sa hovorí prediabetes. Ide o stav, počas ktorého dochádza k pozvoľnému zvýšeniu krvného cukru, jeho hodnoty ale nie sú zatiaľ také vysoké, aby sa dalo hovoriť o klasickej cukrovke.

Vzhľadom na to, že život s diabetom nie je jednoduchý, rozhodne sa oplatí poznať svoj glykemický profil, Ktorý vás v prípade núdze dokáže upozorniť na to, že s vašim organizmom a jeho fungovaním niečo nie je tak úplne v poriadku. Lenže niekedy môžu problémy prísť veľmi náhle, napríklad v čase tehotenstva, keď v organizme ženy dochádza k mnohým veľkým zmenám.

Mnohé dámy nad týmto problémom mávnou rukou, pretože ide o jediný typ cukrovky, ktorý sa dokáže samovoľne stratiť. Lenže, hazard sa veľmi nevypláca, pretože ten, kto naňho môže doplatiť najviac, je váš nenarodený potomok.

Čo by ste teda mali o cukrovke v tehotenstve vedieť?

Čo je tehotenská cukrovka?

Tehotenská cukrovka: Spoznajte ju podľa týchto 7 príznakov!

Tehotenská cukrovka je zdravotný problém, ktorý priamo súvisí s tehotenstvom. (Z toho dôvodu sa všetkým tehotným robí preventívne glukózový záťažový test.) V jeho priebehu organizmus inak pracuje s glukózou. Vysoký krvný cukor počas tehotenstva potom môže negatívne ovplyvniť zdravie plodu. Tehotenská cukrovka sa po skončení tehotenstva obvykle sama stratí, môže ale predznamenávať, že v budúcnosti bude žena čeliť vyššiemu riziku vzniku cukrovky 2. typ.

Cieľom úpravy životosprávy je potom glykovaný hemoglobín v tehotenstve, čo znamená dobre kompenzovanú cukrovku a nie je potrebné sa báť komplikácií.

Príznaky tehotenskej cukrovky

Tehotenská cukrovka má príznaky, ktoré sa môžu podobať klasickej cukrovke. Keďže sa ale hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti, mrkneme sa, čo presne sa hodí počas tehotenstva sledovať.

Spozornite v prípade, že vás trápi:

  • Časté močenie
  • Únava
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Častý smäd
  • Strata hmotnosti aj napriek tomu, že viac jete
  • Rozmazané videnie
  • Kvasinkové infekcie

Aby to ale nebolo také jednoduché, mnohé z týchto príznakov priamo súvisia s tehotenstvom. Z toho dôvodu vám odporučíme podstúpiť glukózový záťažový test, ktorý dokáže urobiť v celej veci jasno.

Riziká neliečenej tehotenskej cukrovky

V prípade, že budete cukrovku počas tehotenstva ignorovať, môže to viesť k nadmernej veľkosti plodu, čo môže vyústiť do veľmi komplikovaného pôrodu. Tiež u vás môže existovať vyššie riziko preeklampsie, ktorá môže viesť k predčasnému pôrodu alebo k úmrtiu rodičky. Ďalej môžete trpieť nízkou hladinou krvného cukru, ktorá pre vás môže byť nebezpečná. Po pôrode sa môže nízky krvný cukor objaviť aj u novorodenca. V neposlednom rade, novorodenec môže mať aj respiračné problémy a novorodeneckú žltačku. Zároveň platí, že čím vyššia je matkina hladina krvného cukru v tehotenstve, tým väčšie je riziko týchto problémov.

Ako sa lieči?

Tehotenská cukrovka: Spoznajte ju podľa týchto 7 príznakov!

Tehotenská cukrovka sa najčastejšie drží pod kontrolou tak, že tehotná žena prejde na zdravší životný štýl. Medzi výrazne preferované potraviny patria tie, ktoré obsahujú vysoký obsah vlákniny. Tiež je dôležitá pravidelná fyzická aktivita. (Aj keď tiež veľmi záleží na vašom celkovom zdravotnom stave. Ak máte rizikové tehotenstvo, pred športom sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.) V prípade, že hodnoty po jedle stále nie sú dobré, v krajnej situácii vám môže lekár odporučiť užívanie liekov.

Prevencia

Tehotenské cukrovke sa väčšinou nedá nijako predchádzať, pretože priamo súvisí s tehotenstvom. Môžete ale zmierniť jej riziko tým, že sa budete snažiť udržiavať zdravú telesnú hmotnosť a zdravo jesť.

Trápila vás niekedy tehotenská cukrovka? Ak áno, darilo sa vám dodržiavať odporúčania lekárov?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár