Zvládnutie cukrovky: Nové aj klasické prístupy v liečbe cukrovky

publikované , aktualizované 12. 10. 2023

Diabetes je dlhodobé či dokonca celoživotné ochorenie, s ktorým sa stretáva početná skupina ľudí. Málokto ale vie, aké sú súčasné inovácie v liečbe. V posledných týždňoch tiež na seba upozornila kampaň jednej zo zdravotných poisťovní, ktorá v propagácii zdravého životného štýlu použila inzulínové pumpy. Dnes sa teda pozrieme na štandardné spôsoby liečby aj na novinky, o ktorých možno ešte neviete.

Hodnoty cukru v krvi by sme si mali všetci dosť pozorne strážiť, pretože u bežnej populácie môžu poukazovať na to, či sa náhodou neobjavila neliečená cukrovka. U už chorých ľudí potom pravidelné meranie glukózy v krvi jasne dokazuje, či sa im darí problém udržiavať pod kontrolou.

Prečítajte si: Viete, čo je to hypoglykémia?

Jednou z metód, ktorá je dostupná všetkým, je diabetická diéta, ktorá minimalizuje riziko citeľnejších výkyvov hladiny krvného cukru. Nie vždy ale úprava životného štýlu stačí, preto sa v niektorých prípadoch odporúčajú lieky. (Inzulín.)

Vzhľadom na to, že je cukrovka bežným ochorením, ktoré máte dosť možno aj vo svojej rodine, nižšie sa zoznámime so všetkým, čo by ste mali v roku 2023 o tomto ochorení vedieť.

Typy cukrovky

Zvládnutie cukrovky: Nové aj klasické prístupy v liečbe cukrovky

Druhy cukrovky sú tri. Diabetes I. typu býva vrodený, pretože telo nedokáže samo o sebe vyrobiť dostatok inzulínu, ktorý udržuje hladinu krvného cukru pod kontrolou. Prípadne ho telo nedokáže vyrábať vôbec. Vzhľadom na charakter tohto problému majú tento typ cukrovky často diagnostikované malé deti a mladí ľudia, ktorí s ním musia vedieť celý život žiť. (Čo so sebou prináša rad obmedzení.)

Cukrovka II. typu býva získaná. Často sa za ňou schováva nezdravý životný štýl, ktorého súčasťou bolo príliš veľa nezdravých nápojov a potravín a nedostatok pohybu. Taký človek časť života prežije v zdraví, ale v určitej chvíli u neho môže dôjsť k pre-diabetes a následne k rozvoju diabetes typu 2. Posledným typom cukrovky, ktorý všetci poznáme, je tehotenská cukrovka, ktorá sa objavuje v priebehu gravidity a po pôrode samovoľne mizne. (Preto ženy v tehotenstve podstupujú záťažový glukózový test.)

Klasická liečba

Zvládnutie cukrovky: Nové aj klasické prístupy v liečbe cukrovky

V prípade, že máte cukrovku 1. typu a vaše telo neprodukuje dostatok inzulínu, s najväčšou pravdepodobnosťou si ho budete musieť pichať. Iným spôsobom postupovať nemožno, pretože keby sa podával vo forme prehĺtateľných liekov, rozložili by ho žalúdočné šťavy a nemal by požadovaný účinok. V súčasnej dobe sa radí medzi pokročilejšie metódy špeciálne inzulínové perá a inzulínové pumpy .

Pri cukrovke II. typu nemusí byť podávanie inzulínu nutné. Na korekciu problémov často stačí cielená zmena životného štýlu.

Inovácia v liečbe

Už v roku 2017 vydal IKEM správu, že by pichanie inzulínu niekoľkokrát denne mohlo byť pre diabetikov čoskoro minulosťou, pretože sa testoval nový (prelomový) spôsob liečby. Celá procedúra spočíva v tom, že by sa mal cez pažerák a žalúdok zaviesť na začiatok tenkého čreva laser, ktorý za 15 minút oslepí nervové bunky na začiatku čreva (v dvanástorníku), čo by malo viesť k zlepšeniu či úplnému vymiznutiu diabetu 2. typ. Vykonanie zákroku ale vyžaduje splnenie prísnych kritérií.

V auguste roku 2023 tiež ČT priniesla správu, že vo svete sa už používajú nové moderné lieky na cukrovku. V SR ale zatiaľ nie sú dostupné. Tieto prípravky by mali prispievať k efektívnejšiemu úbytku hmotnosti a mali by zároveň u užívateľov znižovať riziko infarktu a ochorení obličiek, ktoré je u diabetikov pomerne časté.

Diabetická diéta a cvičenie

Zvládnutie cukrovky: Nové aj klasické prístupy v liečbe cukrovky

Jedným z hlavných princípov diabetickej diéty je zníženie príjmu cukru a jeho rovnomerné rozloženie do jedál v priebehu celého dňa. Zároveň táto diéta pomáha v kombinácii s cvičením redukovať hmotnosť, obezita je totiž jedným z faktorov, ktoré môžu mať na cukrovku negatívny vplyv. V priebehu diéty sa potom odporúča jesť veľa zeleniny, vlákniny a ovocia. Aby bolo isté, že je cukrovka pod kontrolou, mala by sa pravidelne merať hladina krvného cukru.

Individualizovaný prístup k liečbe cukrovky

Počas liečby cukrovky by mal každý človek získať individuálny prístup, pretože jedine tak bude nastavený správny režim, ktorý bude dokonale sedieť potrebám a požiadavkám chorého. Súčasťou liečby môže byť aj psychosociálna podpora, vďaka ktorej zvládnete túto ťažkú ​​životnú situáciu aj po stránke psychiky.

Prírodná liečba

Okrem zmeny jedálnička a zakomponovania telesnej aktivity do svojho každodenného programu môžete vyskúšať aj voľnopredajné doplnky stravy na podporu normálnej hladiny krvného cukru, ktoré sa dajú zohnať vo voľnom predaji.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár