Odbery krvi: Čo môžete jesť a piť, aby bol možný odber nalačno?

publikované , aktualizované 3. 8. 2023

Že sa robia odbery krvi v tehotenstve, aby sa zistilo, či je všetko v najlepšom poriadku, na to ste si už dosť možno zvykli. Krvné testy sa však robia aj inokedy. Vyžadujú ho napríklad pečeňové testy či testy, z ktorých sa dá zistiť hladina cukru v krvi. Ako sa ale na odber krvi pripraviť, aby boli výsledky testovania čo najspoľahlivejšie?

Či už uvažujete o darovaní krvi (tým skôr, že sa pomerne často hovorí o tom, že je krvi pre zdravotnícke zariadenia málo), včelička vás môže pichnúť aj kvôli úspešnej detekcii a liečbe cukrovky, ktorá je v súčasnej dobe (bohužiaľ) veľmi rozšíreným problémom .

Prečítajte si: Čo dokáže neliečená cukrovka?

Vďaka hodnotám krvného testu môžete napríklad zistiť, že máte prediabetes , čo je štádium, kedy došlo k zvýšeniu krvného cukru, ale zatiaľ nie sú hodnoty glukózy v krvi dosť vysoké na to, aby sa dalo hovoriť o diabete.

Odbery krvi: Čo môžete jesť a piť, aby bol možný odber nalačno?

Lenže lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou povie, že máte na odber prísť nalačno. To znamená, že deň pred odberom krvi by ste mali dodržiavať určité pravidlá, ktoré zaistia, že nebudete mať ďalší deň skreslený výsledok. Prekvapivo však môže výsledok ovplyvňovať aj zopár ďalších vecí, preto sa pozrieme, ako sa na odber pripraviť, aby všetko prebehlo hladko a bez akéhokoľvek problému.

Čo jesť a piť pred odberom krvi

V prípade, že idete darovať krv , nie je vhodné sa zúčastniť odberu nalačno . Prípustné sú ľahké raňajky, ktoré môžu zahŕňať ovocie, zeleninu, netučné pečivo, varené mäso a zemiaky a podobne. Naopak nie je vhodná čokoláda, orechy, tučné jedlo, mliečne výrobky, mäsové výrobky a iné. Tento režim by sa mal dodržiavať od cca 14 hodín, ktoré predchádza odberu. Po celú dobu by ste tiež mali dodržiavať zvýšený prísun tekutín. Alkohol sa ale celkom pochopiteľne piť pred takým odberom nemôže. Cca 3 hodiny pred odberom by sa tiež nemalo fajčiť.

Pri odbere krvi nalačno sa tiež dodržiava niekoľko pravidiel, ktorých dodržiavanie môže ovplyvniť, ako sa počas testov ukáže hypoglykémia či hyperglykémia .. (Prípadne sa bude krvný cukor udržiavať v normálnych hodnotách.)

Medzi hlavné zásady odberu nalačno patria:

  • Cca 10 hodín lačnenia (8 je málo a 12 je veľa)
  • Vynechanie tučných a sladkých jedál deň pred odberom
  • Alkoholová a nikotínová abstinencia (v dĺžke lačnenia)
  • Pitie dostatočného množstva nesladených tekutín, aj pred odberom (voda, nesladený čaj…)
  • Pokojový režim pred odberom

V niektorých prípadoch vám môže lekár odporučiť obmedzenie ďalších typov potravín, pri klasickom odbere nalačno to ale obvykle neplatí.

Odbery krvi: Čo môžete jesť a piť, aby bol možný odber nalačno?

Prečítajte si: Čo je inzulínová rezistencia?

Druhy odberov

Druhy odberov krvi sú rôzne. Niekedy lekár potrebuje na diagnostiku sérum, plazmu alebo plné sérum. Tiež existuje odber venóznej krvi, ktorý sa vykonáva z prístupných periférnych žíl. (Tradične sa krv odoberá z lakťovej jamky, u niekoho sa však môže krv najlepšie odoberať z chrbta ruky.)

Tiež existuje odber kapilárnej krvi, čo je postup, ktorý sa často využíva na odber z pätičky u novorodencov a dojčiat. Tento spôsob sa tiež používa na stanovenie hladiny glykémie u diabetikov. (Ako určite viete, prístroj dokáže vyhodnotiť výsledok po pichnutí do prsta.)

Prečítajte si: Aké existujú typy cukrovky?

Prečo sa toho nebáť

Odbery krvi: Čo môžete jesť a piť, aby bol možný odber nalačno?

Niektorí ľudia sú pred odbermi krvi u lekára veľmi nervózni a najradšej by sa im vyhli, pretože majú strach z bolesti a ihiel. V neposlednom rade potom tiež existujú ľudia, ktorým zle tečie krv a ktorým sa robí pri odberoch zle. (S týmito nepríjemnosťami máme dokonca osobnú skúsenosť.)

Keď však budete postupovať správne a nebudete sa báť komunikovať so zdravotníkmi a pracovníkmi laboratórií, uvidíte, že odbery prestanú byť hororom.

Medzi naše tipy patria:

  • Pitie väčšieho množstva tekutín pred odberom (ideálne majte fľašu s vodou pri sebe)
  • Zahriatie rúk (ak máte studené ruky, krv nepôjde nabrať, v krízovej situácii je možné odísť na toaletu a krátko pred odberom si nechať na ruku tiecť teplú vodu)
  • Požiadanie pracovníka o možnosť pri odbere ležať, pokiaľ nie je k dispozícii polohovacie kreslo (pre zdravotníkov je lepšie informáciu o možnej nevoľnosti mať, pretože sami nemajú záujem, aby ste pri odbere kolabovali)
  • Nepozerať na ihlu
  • Myslieť na niečo príjemné, čo odplaví napätie a stres a krv potečie lepšie

Ako sa chystáte na odber krvi vy?

 

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár