Čo s insomniou alebo nespavosťou? Liečba, bylinky na spánok

publikované , aktualizované 6. 10. 2022

V priebehu každého dňa toho potrebuje väčšina z nás skutočne dosť stihnúť. Je preto úplne pochopiteľné, že si ku koncu dňa potrebujeme kvalitne oddýchnuť. Lenže nadmerná únava alebo neustále sa opakujúce myšlienky a obavy môžu spôsobovať problémy s nespavosťou. Existuje na nespavosť nejaká liečba? A môžu vám od nej nejako pomôcť bylinky?

Veľa ľudí sa domnieva, že nespavosť znamená len nekonečné nočné pochádzanie po byte, alebo dome. V skutočnosti ale môže zahŕňať aj širokú škálu ďalších príznakov, ktoré vás v súvislosti s ňou nemusia napadnúť. Patrí medzi ne napríklad horšia schopnosť zaspať , prebúdzanie s únavou , aj napriek tomu, že ste spali po dobu niekoľkých hodín, a každodenný nedostatok energie.

Aby toho nebolo málo, veľa ľudí, ktorí trpia nespavosťou, môžu mať problémy so zmenami nálad , podráždenosťou a zhoršenou koncentráciou. Určite by ste teda nemali brať nespavosť na ľahkú váhu a mali by ste s ňou začať niečo podnikať.

Aké varianty máte k dispozícii? To vám načrtneme nižšie.

Bylinky na podporu spánku

Čo s insomniou alebo nespavosťou? Liečba, bylinky na spánok

Keď sa povie nespavosť, veľa ľudí si okamžite vybaví lieky na spanie, ktoré sa vydávajú na predpis. Samozrejme, tieto lieky bývajú účinné, problém je ale v tom, že obvykle nerieši dôvod toho, prečo nemôžete spať. Po nejakej dobe si na nich navyše môžete vypestovať závislosť, takže aj lekári pristupujú k ich predpisovaniu s maximálnou opatrnosťou.

Z toho dôvodu je určite vhodnejšie začať tým, že vyskúšate bylinky na podporu spánku . Niekedy bývajú dostupné vo forme čajov, ale dajú sa zohnať aj bylinné komplexy, ktoré sa užívajú vo forme doplnkov stravy na podporu spánku.

Tieto doplnky stravy často obsahujú:

  • Medovku
  • Valeriána lekárska
  • Harmanček
  • Mučenku

S dobrým spánkom sa tradične spája aj levanduľa, ktorej vôňa dokáže znížiť hladinu stresu a úzkosti, a dokáže podporiť kvalitu vášho nočného odpočinku. Pokiaľ teda chcete vyskúšať aromaterapiu, levanduľový éterický olej by rozhodne nemal chýbať vo vašej povinnej výbave.

Čo s insomniou alebo nespavosťou? Liečba, bylinky na spánok

Čo vyskúšať ďalšieho?

Na kvalitu spánku má vplyv aj mnoho ďalších faktorov. V prvom rade je vhodné mať kvalitné závesy, alebo žalúzie, ktoré zaistia, že v spálni nastane absolútna tma. Pokiaľ si ani jeden z týchto variantov nemôžete dovoliť, dobrou pomocníčkou je aj očná maska na spanie. V prípade, že máte v spálni hluk, pomôže vám presťahovanie postele do pokojnejšej časti obydlia, alebo používanie špuntov do uší.

Na spánok má ďalej pozitívny vplyv:

  • Obmedzenie správ pred spaním
  • Obmedzenie modrého svetla pred spaním (obvykle sa odporúča prestať sledovať akúkoľvek obrazovku aspoň 2 hodiny pred spaním do postele)
  • Nižšia teplota v miestnosti (obvykle sa odporúča teplota okolo 20 °C)
  • Meditácia a jóga
  • Upokojujúca sprcha alebo kúpeľ
  • Malá a chuťovo skôr neutrálna večera

Tiež ale môžete vyskúšať čítanie knihy pred spaním, alebo počúvanie zvukov prírody . Veľa ľudí si pochvaľuje zvuk dažďa, spievanie veľrýb a spev vtákov.

Klasická liečba nespavosti

Čo s insomniou alebo nespavosťou? Liečba, bylinky na spánok

Ako môžete vidieť, na problémy s nespavosťou môžete vyskúšať široké spektrum tipov a trikov. Je teda celkom možné, že vám niektorý z nich pomôže ao návšteve lekára prestanete premýšľať.

Pokiaľ už ho ale z nejakého dôvodu vyhľadáte, môže vám odporučiť pravidelné dochádzanie k psychológovi, alebo k terapeutovi. Tiež môže dochádzať k reštrikciám spánku. Počas tejto techniky dochádza k obmedzeniu doby, ktorú strávite v posteli, čo môže u niekoho vyvolať ľahšie zaspávanie. Niekto tiež odporúča vystavenie tela jasnému svetlu.

Súčasťou tradičnej liečby nespavosti je aj už spomínané podávanie liekov na spanie, ktoré často bývajú až poslednou možnosťou, po ktorej odborníci siahajú, keď všetko ostatné zlyhá.

Tiež vám bylinky na spanie už pomohli?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/insomnia – Všetko o insomnii (anglicky)

https://www.healthline.com/health/insomnia-concerns – Vplyv insomnie na telo (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na podporu spánku (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár